- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 30 mm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.439 LB |
| EAN or UPC | 29176067877 |

