- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.439 LB |
| EAN or UPC | 29176067877 |

