- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 52 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| I.D. | 25 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Weight | 0.236 LB |
| EAN or UPC | 29176070228 |

