- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 29300 N |
| O.D. | 52 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 27700 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Weight | 0.236 LB |
| EAN or UPC | 29176070228 |

