- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 47 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 20 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.287 LB |
| EAN or UPC | 29176033353 |

