- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.287 LB |
| EAN or UPC | 29176033353 |

