- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 280 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 180 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 355000 N |
| O.D. | 280 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 22.763 LB |

