- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 280 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 355000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Machined Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 280 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 22.763 LB |

