- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 125 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Machined Brass |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 90500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 125 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Weight | 2.111 LB |
| EAN or UPC | 29176908248 |

