- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 125 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 125 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 90500 N |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Machined Brass |
| Weight | 2.111 LB |
| EAN or UPC | 29176908248 |

