- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 100 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 41000 N |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Machined Brass |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.089 LB |
| EAN or UPC | 29176866852 |

