- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 100 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 41000 N |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 65 mm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Machined Brass |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 1.089 LB |
| EAN or UPC | 29176866852 |

