- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 55 mm OD x 13 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 19600 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 19700 N |
| O.D. | 55 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 30 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.293 LB |
| EAN or UPC | 29176925757 |

