- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 55 mm OD x 13 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 19600 N |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 19700 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| O.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.293 LB |
| EAN or UPC | 29176925757 |

