- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 310 mm OD x 72 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Machined Brass |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 770000 N |
| I.D. | 120 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 310 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 675000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Weight | 66.915 LB |
| EAN or UPC | 29176401602 |

