- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 310 mm OD x 72 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 770000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 310 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Machined Brass |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 675000 N |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Weight | 66.915 LB |
| EAN or UPC | 29176401602 |

