- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 299000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 200 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Weight | 16.755 LB |
| EAN or UPC | 29176071232 |

