- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 299000 N |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 16.755 LB |
| EAN or UPC | 29176071232 |

