- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 29176069871 |

