- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 29176069871 |

