- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 280 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| O.D. | 280 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 130 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 500000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 35.821 LB |
| EAN or UPC | 29176033254 |

