- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 280 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 500000 N |
| I.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 280 mm |
| Weight | 35.821 LB |
| EAN or UPC | 29176033254 |

