- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 200 mm |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 95 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Weight | 13.95 LB |
| EAN or UPC | 29176071171 |

