- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 259000 N |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| O.D. | 200 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 289000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 95 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Weight | 13.95 LB |
| EAN or UPC | 29176071171 |

