- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 160 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Weight | 7.335 LB |
| EAN or UPC | 29176070303 |

