- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Static Load Rating [Max] | 263000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 160 mm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 7.335 LB |
| EAN or UPC | 29176070303 |

