- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| O.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.92 LB |
| EAN or UPC | 29176070549 |

