- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 157000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 150000 N |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 3.92 LB |
| EAN or UPC | 29176070549 |

