- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 40 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| O.D. | 90 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 1.378 LB |
| EAN or UPC | 29176070518 |

