- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 81500 N |
| O.D. | 90 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 40 mm |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 1.378 LB |
| EAN or UPC | 29176070518 |

