- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070310 |

