- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 65500 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 66500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070310 |

