- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 75 mm |
| Weight | 10.803 LB |
| EAN or UPC | 29176071096 |

