- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| I.D. | 75 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Weight | 10.803 LB |
| EAN or UPC | 29176071096 |

