- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 80 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| I.D. | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 40000 N |
| Weight | 1.213 LB |
| EAN or UPC | 29176071027 |

