- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 25 mm |
| O.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 40000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Weight | 1.213 LB |
| EAN or UPC | 29176071027 |

