- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 190 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| icNumber | 7702544 |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 43.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Weight | 12.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032622 |

