- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| I.D. | 90 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7702544 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Width | 43.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 190 mm |
| Weight | 12.125 LB |
| EAN or UPC | 29176032622 |

