- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7698864 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Width | 39.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Weight | 8.598 LB |
| EAN or UPC | 29176032608 |

