- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 80 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| O.D. | 170 mm |
| icNumber | 7698864 |
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 39.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 8.598 LB |
| EAN or UPC | 29176032608 |

