- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7698863 |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 75 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Width | 37.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Weight | 7.496 LB |
| EAN or UPC | 29176028229 |

