- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 37.000 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| O.D. | 160 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7698863 |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 75 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Weight | 7.496 LB |
| EAN or UPC | 29176028229 |

