- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7699736 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Width | 35.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Dynamic Load Rating | 115000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 150 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 6.204 LB |
| EAN or UPC | 29176032585 |

