- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 115000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 35.000 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| O.D. | 150 mm |
| icNumber | 7699736 |
| Weight | 6.204 LB |
| EAN or UPC | 29176032585 |

