- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7702494 |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Width | 35.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| O.D. | 150 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 115000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Weight | 6.233 LB |
| EAN or UPC | 29176000188 |

