- Single Row Radial Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7702494 |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Width | 35.000 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 115000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 6.233 LB |
| EAN or UPC | 29176000188 |

