- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| icNumber | 7700361 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.96 LB |
| EAN or UPC | 29176032578 |

