- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 65 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 140 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7700361 |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 4.96 LB |
| EAN or UPC | 29176032578 |

