- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Material | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7697700 |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Single Shield |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Weight | 5.096 LB |
| EAN or UPC | 29176032561 |

