- Single Row Radial Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7697700 |
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 65 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 89500 N |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Width | 33.000 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 103000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 5.096 LB |
| EAN or UPC | 29176032561 |

